4 knihy, které mi změnily pohled na svět (a ani jedna není motivační)


Dnes na mě na facebooku vyskočila fotka stará přesně 3 roky.
Dvě velké krosny nacpané k prasknutí – spacáky, karimatky, stan, ešus, stařičký lihový vařič a polívky z pytlíku. S Danem jsme vyráželi poprvé společně pod stan a já se strašně těšila. Že budeme jen sami dva v krásné přírodě, že bude spousta času na povídání, objevování míst a zpomalení od ruchu Prahy.
Uběhly na den přesně tři roky a já sedím za monitorem v teplém svetru, protože venku je dnes spíš podzim než léto. Ani s tou dovolenou to nevypadá o moc líp. Poslední půlrok se točí kolem psaní bakalářky, zkouškového, přípravy na přijímačky a práce.

A taky čtení, hodně čtení. Hlásila jsem se na dva magisterské obory, které oba vyžadují dodání seznamu prostudované odborné literatury. Tak jsem ležela v knihách a článcích až se mi písmenka míhala před očima. Některé z textů, které jsem přečetla, mě zaujaly opravdu hodně, a proto jsem se rozhodla se s vámi o své dojmy podělit. Předem předesílám, že jde o náročnější knihy dvě v angličtině. Jejich přečtení, nebo alespoň prolétnutí vám ale může úplně změnit pohled na svět kolem vás.


A Geology of Media – Jussi Parikka

Jussi Parikka je finský profesor a autor několika knih. Zkoumá dobu, ve které žijeme, procesy a faktory, které ovlivňují nás i celou planetu. Co si představíte, když se řekne pojem „média“? Napadne  vás internet, sociální sítě, zprávy v televizi nebo noviny, časopisy a žurnalisti? Nebo něco úplně jiného? Tipuju, že nikoho z nás nenapadnou prvky jako stříbro, uhlík nebo měď. Právě ty jsou ale základem každého mobilního telefonu a počítače, bez kterých bychom o žádných digitálních médiích nemluvili. Těžba těchto a mnoha dalších prvků s sebou nese velké množství sociálních problémů jako špatné pracovní podmínky, práce dětí, zdraví nebezpečné továrny, vznik nezrecyklovatelného odpadu atd. Co se se všemi těmi starými telefony, tablety a počítači děje po tom, co je odložíme jako zastaralé? Jussi Parikka vás donutí uvědomit si, jak hmotná média ve skutečnosti jsou, a co všechno se s nimi pojí.

Pokud vás téma zaujalo, ale nechce se vám pouštět rovnou do celé knihy, doporučuji tento rozhovor: https://wave.rozhlas.cz/medialni-teoretik-parikka-automatizace-a-umela-inteligence-nesmi-udrzovat-5981104

Budeme žít věčně? - Roman Brinzanik, Tobias Hülswitt

Spisovatel Tobias Hülswitt a fyzik Roman Brinzanik sestavili knihu plnou rozhovorů s osobnostmi z různých oblastí, kde diskutují o možnosti nesmrtelného lidského života. Technologie se neustále posouvají dopředu a v oblasti medicíny je dnes možné to, co by před deseti lety nikoho ani nenapadlo. Jaká je tedy vize budoucnosti? Propojí se lidský život a zdraví natolik s technikou a umělou inteligencí, že vymizí nemoci, stárnutí i dokonce umírání? A jaké vlastně mají technika a nová média vliv na společnost, jaké přinášejí změny a problémy? Skrze rozhovory se seznámíte s různými názory a pohledy na současný svět a jeho směřování. Kniha možná otvírá mnohem více otázek, než poskytuje odpovědí. Myšlenky, které kniha rozebírá, vám možná nedají spát, a právě proto stojí za přečtení.


Psychologie Médií – David Giles

Knihu Psychologie médií by si podle mě měl přečíst každý, kdo se pohybuje na internetu a sociálních sítích. Kniha vás stručně seznámí s historií médií ale většina textu je zaměřená na to, jakým způsobem média ovlivňují lidskou psychiku a společnost. Giles rozebírá témata jako propojení médií a kriminálního chování, vnímání vlastního vzhledu, vliv médií na vznik nemocí jako anorexie, úzkostné poruchy nebo třeba popisuje, proč mají lidé potřebu sdílet své životy a touhu bíti slavnými. Kniha není příliš dlouhá a je psána poměrně jednoduše, autor vás neunudí odborným jazykem ani sáhodlouhými pasážemi. I přesto, že Psychologie médií vyšla v roce 2012 a nezahrnuje tedy nejaktuálnější technologický vývoj, je skvělou pomůckou pro pochopení vlivu médií na člověka a jeho vnímání sama sebe, druhých i celé společnosti.

Alone Together - Sherry Turkle

Sherry Turkle je americká profesorka, která se zabývá společenskými vědami, vědou a technologiemi. Kniha Alone Together (Sami spolu) má podtitul: Why We Expect More from Technology and Less from Each Other v překladu Proč očekáváme více od technologií a méně od sebe navzájem. Sherry Turkle v knize detailně rozebírá vztahy mezi člověkem a umělou inteligencí, například jednoduchými roboty jako byla hračka Furby (pamatujete si ho?). Jaký vzniká mezi robotem a člověkem vztah, jak k takové technologii přistupujeme a jak nás ovlivňuje. A hračky, které umí mluvit a interagovat s člověkem jsou jen začátek. Co takoví roboti, kteří jsou určeni pro péči o domácnost nebo o seniory? Interakce s těmito technologiemi se pro nás stává stále více přirozenou, zatímco mezilidská interakce mnohdy přechází do pozadí. Kolik z nás raději napíše zprávu nebo e-mail, než aby někomu doopravdy zavolali a mluvili s reálným člověkem? Turkle popisuje, jak stále více preferujeme komunikaci skrze sociální sítě než tu osobní. To není nic nového, pro mou generaci to je naprosto přirozené. V knize ale je ale podrobněji rozebráno a ukázáno na dobře pochopitelných příkladech, jaké důsledky na jedince i na společnost digitální technologie mají.

Rozhodně doporučuji shlédnout přednášku Sherry Turkle na TED: https://www.ted.com/talks/sherry_turkle_alone_together
Jak na tom jste vy se čtením nebeletristických knížek? Sáhnete někdy po odborné literatuře? Četli jste v poslední době něco, co vás hodně zaujalo?

Komentáře

 1. Skvělej článek. Moc ti děkuju, zkusím některé z knih sehnat.

  Jo a Furbyho jsem milovala💕🙏.

  Verča ze Ztracena v Praze ║ LEVNÝ NUDE RTĚNKY Z DROGÉRIE? YES, PLEASE!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já děkuju za pochvalu! :) Ty dvě české jsem sehnala v městské knihovně, pokud tě zaujaly ty anglické, mohu poslat odkazy, kde se dají zdarma stáhnout. :)

   Smazat
 2. Psychologii médií jsem četla v rámci studia a je to zajímavá knížka, která člověku otevře oči :) O ostatním jsem neslyšela a neznám je..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, určitě dává podněty k zamyšlení. :) A zaujala tě některá z knížek podle popisu? :)

   Smazat
 3. Zajímavé knihy. Snad o žádné jsem ještě neslyšela. Díky za tipy :)

  Gabux | Poslední článek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) jsem ráda, že sdílím něco pro čtenáře nového a snad tedy i zajímavého.

   Smazat

Okomentovat

Každý váš komentář mě moc potěší, díky!